Пошук

Розширений пошук»

 

 

 


На головну » Нормативна база » Регуляторні акти та проекти нормативних документів


Про внесення змін до Технології митного контролю та митного оформлення товарів та транспортних засобів у пунктах пропуску, що функціонують в зоні діяльності Ужгородської митниці

22 вересня 2008
Видавник: Ужгородська митниця
Номер документу
Реєстраційний номер органу юстиції
Тип документу: наказ
Дата прийняття: 22 вересня 2008


Проект наказу

 

Про внесення змін до Технології

митного контролю та митного оформлення

товарів та транспортних засобів у

пунктах пропуску, що функціонують

в зоні діяльності Ужгородської митниці


З метою приведення у відповідність до вимог чинного законодавства нормативно-правових актів Ужгородської митниці у відповідності до постанови Кабінету Міністрів України від 24.12.03 № 1989 “Питання пропуску через державний кордон автомобільних, водних, залізничних та повітряних транспортних засобів перевізників і товарів, що переміщуються ними” та наказу Адміністрації Державної прикордонної служби України, Державної митної служби України від 11.07.08 № 505/642 “Про затвердження Технології прикордонного та митного контролю у пунктах пропуску через державний кордон для автомобільного сполучення”, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України від 14.08.08 за № 753/15444

НАКАЗУЮ:

 1. Затвердити зміни до Технології митного контролю та митного оформлення товарів та транспортних засобів у пунктах пропуску, що функціонують в зоні діяльності Ужгородської митниці, затвердженої наказом Ужгородської митниці від 29.05.07 № 283, зареєстрованої у Головному управлінні юстиції у Закарпатській області 30.07.07 за № 048/908, що додаються.

2. Начальникам структурних підрозділів митниці, на які покладено виконання функцій митного контролю та митного оформлення товарів та транспортних засобів, ознайомити особовий склад підпорядкованих підрозділів з вимогами даного наказу та забезпечити неухильне виконання положень цього наказу.

3. Юридичному відділу, відділу організації митного контролю забезпечити подання цього наказу до Головного управління юстиції у Закарпатській області на державну реєстрацію.

4. Контроль за виконанням наказу покласти на заступника начальника Ужгородської митниці згідно із розподілом обов’язків.

 


Начальник митниці                                        М.Ю.Порада

 

Затверджено

наказ Ужгородської митниці

від             №

 

 

Зміни до Технології митного контролю та митного оформлення товарів та транспортних засобів у пунктах пропуску, що функціонують в зоні діяльності Ужгородської митниці.

 

 

         1. У розділ І. “Загальні положення” внести наступні зміни:

         1.1. Абзац 34 підпункту 1.2. виключити. У зв’язку з цим абзаци 35-41 вважати відповідно абзацами 34-40.

         2. У розділ ІІ. “Послідовність, зміст процедур митного контролю та пропуску через митний кордон України транспортних засобів, товарів та предметів у пунктах пропуску для автомобільного сполучення “Ужгород – Вишнє Нємецьке” та “Малий Березний - Убля”” внести наступні зміни:

         2.1. Підпункти 1.6.  та 1.7. викласти в такій редакції:

“1.6.  Транспортні засоби, що здійснюють міжнародні перевезення товарів у рамках зовнішньоекономічних договорів (контрактів) суб'єктів зовнішньоекономічної діяльності, що здійснюють перевезення товарів фізичних осіб, які не є суб'єктами зовнішньоекономічної діяльності, в обсягах, що підлягають обов'язковому письмовому декларуванню та оподаткуванню, що використовуються (можуть використовуватися) для перевезення зовнішньоекономічних вантажів та переміщуються порожніми, вантажні і вантажно-пасажирські мікроавтобуси, легкові транспортні засоби з причепами, що використовуються (можуть використовуватися) для перевезення товарів рухаються у пункті пропуску по смузі руху “червоний коридор”. Митний контроль таких транспортних засобів здійснюється посадовими особами ВМО відповідно до повноважень цих підрозділів.

1.7. Автобуси, що здійснюють регулярні та нерегулярні міжнародні перевезення пасажирів (у тому числі - туристичних груп) рухаються у пункті пропуску по окремій смузі руху ”.

         2.2. Доповнити пункт 1 підпунктами 1.8.  та 1.9. такого змісту:

“1.8. Легкові автотранспортні засоби, що належать громадянам або юридичним особам, інших транспортних засобів, які не визначені в підпунктах 1.6. та 1.7. пункту 1 цього розділу, не зняті з обліку, не є об'єктом зовнішньоекономічних договорів (контрактів) і використовуються виключно для переміщення через митний кордон особистих речей громадян та товарів в обсягах, що не підлягають обов'язковому письмовому декларуванню та/або оподаткуванню рухаються у пункті пропуску по смузі руху “зелений коридор.

1.9. Для внутрішньої перевірки порядку проходження прикордонного та митного контролю транспортними засобами в пунктах пропуску використовуються контрольні талони: контрольний талон для проходження по "зеленому коридору" транспортного засобу без причепа та без товарів, що підлягають обов'язковому письмовому декларуванню та (або) оподаткуванню та  контрольний талон проходження по "червоному коридору"”.  У зв’язку із цим підпункти 1.8.–1.10. вважати відповідно підпунктами 1.10. – 1.12.

         2.3. У підпункті 1.10. виключити слова “звичайного або спрощеного контролю ” та “Смуга руху може бути визначена для конкретного транспортного засобу або особи посадовими особами підрозділу прикордонного контролю або митного органу з урахуванням аналізу та оцінки ризиків”.

         2.4. Підпункти 2.6., 2.7. та 2.17. викласти в такій редакції :

“2.6. Під час проведення митного контролю та митного оформлення транспортного засобу, ручної поклажі, багажу громадян, а також  товарів, які переміщуються у транспортному засобі, огляд здійснюється посадовою особою ВМО після завершення процедури письмового декларування. У випадках виведення транспортного засобу із “зеленого коридору” на смугу руху “червоного коридору”, на транспортних засіб посадовою особою митного органу оформляється контрольний талон проходження по “червоному коридору”. Контрольний талон для проходження по “зеленому коридору” долучається як невід’ємна частина до цього талона.

2.7. За результатами будь-якого виду огляду (крім візуального) складається акт огляду, форма якого затверджена наказами Держприкордонслужби і Держмитслужби України.

2.17. Дозвіл на виїзд за межі території пункту пропуску транспортних засобів посадова особа прикордонної служби надає за наявності у водія контрольного талона з відмітками про проходження паспортного та митного контролю.

         За відсутності у водія контрольного талона з відповідними відмітками транспортний засіб та особи за межі пункту пропуску не пропускаються, повертаються у зону митного контролю та передаються старшому зміни ВМО для прийняття рішення щодо подальшого митного контролю й оформлення або прийняття іншого рішення відповідно до законодавства з питань митної справи”.

         2.5. Пункт 3. викласти в такій редакції:

“3. Митний контроль товарів та транспортних засобів, що переміщуються через митний кордон України  через зони (коридори) спрощеного митного контролю

3.1. Перевірка документів та митний контроль проводяться без виходу пасажирів та водія з транспортного засобу.

3.2. Митний контроль здійснюється посадовою особою ВОМ  шляхом візуального огляду транспортного засобу, перевірки документів, що підтверджують право власності на транспортний засіб (або користування ним), реєстраційних (технічних) документів, документів, що підтверджують постійне місце проживання особи, а також внесення до відповідного електронного журналу таких відомостей:

марка, модель;

П. І. Б та місце проживання водія;

реєстраційний номер транспортного засобу (у разі наявності відповідних технічних засобів контролю заноситься автоматично за результатами сканування або коригування);

VIN - код транспортного засобу.

3.3. У разі ввезення громадянином-нерезидентом транспортного засобу, що перебуває на постійному обліку в реєстраційних органах іноземних держав, посадова особа ВМО інформує його про необхідність ознайомлення з умовами тимчасового ввезення транспортних засобів (транзиту) на митну територію України, відомості про які розміщені на інформаційних стендах, розташованих перед зоною митного контролю та безпосередньо у цій зоні, зокрема про:

необхідність обов'язкової реєстрації транспортних засобів в органах Державної автомобільної інспекції Міністерства внутрішніх справ України (для транспортних засобів за кодами 87.01 - 87.05 Української класифікації товарів зовнішньоекономічної діяльності, якщо строк їх тимчасового ввезення для власного користування перевищуватиме два місяці);

необхідність обов'язкового вивезення транспортного засобу за межі України в строк, визначений законодавством, або оформлення цього транспортного засобу з метою вільного обігу на митній території України в порядку, установленому законодавством України;

відповідальність за порушення визначених законодавством умов тимчасового ввезення (транзиту) на митну територію України транспортних засобів, що перебувають на постійному обліку в реєстраційних органах іноземних держав, визначену Митним кодексом України.

         Громадянин-нерезидент, який тимчасово ввозить транспортний засіб, що перебуває на постійному обліку в реєстраційних органах іноземних держав, не надає письмового зобов'язання про зворотне вивезення транспортного засобу.

3.4. У разі отримання інформації щодо факту невивезення громадянином-нерезидентом раніше ввезеного на митну територію України транспортного засобу, вповноважена посадова особа ВМО вживає заходів для з'ясування причин і обставин невивезення цього транспортного засобу, а також вивчає питання щодо можливої наявності ознак порушень митних правил.

3.5.  Під час проведення перевірки документів і митного контролю з метою виявлення можливих місць укриття порушників кордону, контрабанди зброї, вибухових речовин, наркотиків, матеріалів і предметів, заборонених до ввезення в Україну або вивезення з України, предметів, що підлягають письмовому декларуванню та оподаткуванню або переміщуються з порушенням чинного митного законодавства, посадовими особами прикордонної служби та митниці здійснюється візуальний огляд транспортного засобу.

3.6. На підставі результатів аналізу та оцінки ризиків, за ініціативою посадової особи прикордонної служби чи митниці, транспортний засіб може бути виведений із загального потоку і перенаправлений зі смуги руху "зелений коридор" на смугу руху "червоний коридор" або в місце здійснення митного контролю та митного оформлення для проведення митного огляду.

Особливості здійснення митного контролю на смугах руху для автобусів, що здійснюють регулярні та нерегулярні міжнародні перевезення пасажирів

3.7. Прикордонний та митний контроль рейсових автобусів, автобусів з організованими туристичними групами та офіційними делегаціями здійснюється, як правило, без виходу пасажирів.

3.8. Митний контроль здійснюються в порядку, визначеному підпунктом  3.2. розділу II цієї Технології.

3.9. У разі причетності осіб (пасажирів чи водія) до незаконного перевезення в автобусі осіб, предметів з ознаками контрабанди або порушень митних правил прикордонний та митний контроль транспортного засобу проводяться спільно”.

         2.6. Підпункти 5.9.3., 5.9.4., 5.9.20., 5.9.30. 5.9.35., 5.9.36., 5.10.3., 5.10.4., 5.10.22., 5.10.41. та 5.10.42.  викласти  в такій редакції:

“5.9.3. Посадова особа прикордонної служби та посадова особа ВМО приймає від водія:

паспортні документи та інші документи, визначені законодавством України та міжнародними договорами України, що дають право на перетин державного кордону, та/або паспорта громадянина (посвідчення особи з відміткою про місце проживання); посвідки чи іншого документа про постійне (тимчасове) проживання в Україні або за кордоном тощо (для проведення паспортного контролю);

свідоцтво про реєстрацію ТЗ і посвідчення водія;

документи на право власності та користування ТЗ;

товаросупровідні та товаротранспортні документи (далі – ТСД та ТТД);

КТ;

митну декларацію, заповнену у порядку, визначеному постановою Кабінетом Міністрів України від 15.07.97 № 748 (у випадках переміщення водієм (експедитором) товарів, що підлягають в обов’язковому письмовому декларуванні та або оподаткуванню).

5.9.4. Посадова особа ВМО (робоче місце – „фільтр пункту пропуску”):

а) вносить інформацію в ПІК „Диспетчер ЗМК” щодо:

напрямку переміщення товару та ТЗ;

номера КТ;

типу ТЗ;

країни реєстрації ТЗ;

реєстраційного номеру ТЗ (у разі наявності відповідних технічних засобів контролю заноситься автоматично за результатами сканування або коригування);

найменування товару (у разі переміщення п’яти і більше найменувань товарів наводиться загальний опис товару та вказується кількість найменувань товару  та у разі переміщення консолідованого вантажу робиться запис “консолідований вантаж”);

дата, час (проставляється автоматично ПІК „Диспетчер ЗМК”).

б) на ТСД та ТТД проставляється відбиток штампа „Під митним контролем”;

в) засвідчує результати контролю вагових параметрів, зафіксованих в талоні контролю вагових параметрів особистим підписом та ОНП;

г) опитує осіб з метою встановлення товарів, що переміщуються ними й підлягають обов'язковому письмовому декларуванню та/або оподаткуванню;

д) спільно з представником органу охорони державного кордону проводить огляд кабіни та візуальний огляд ТЗ з метою перевірки їх цілісності та накладених митних забезпечень;

е) перевіряє наявність у ЄАІС електронної копії попереднього повідомлення або попередньої декларації.

5.9.20. Огляд товарів та ТЗ (робоче місце – „оглядовий майданчик”) здійснюється після отримання від водія (експедитора, декларанта) пакету документів та КТ посадовою особою ВМО із залученням, посадової особи підрозділу з охорони державного кордону (у разі подання заяви за формою визначеною Адміністрацією Держприкордонслужби України та Держмитслужби України про необхідність проведення спільного огляду ТЗ та товарів) та/або, у разі необхідності, представників контрольних служб та інших структурних підрозділів митниці, із врахуванням відмітки на КТ про необхідність його здійснення та його виду.

Поглиблений огляд товарів та ТЗ здійснюється у боксі поглибленого огляду. Переміщення ТЗ до боксу поглибленого огляду здійснюється в супроводі посадової особи ВМО.

5.9.30. За наявності обґрунтованих причин у відмові в митному оформленні чи пропуску товарів та ТЗ через митний кордон посадова особа ВМО на будь-якому етапі митного контролю оформлює та видає водію (експедитору, декларанту) картку відмови в митному оформленні в порядку, встановленому Держмитслужбою України.

         Виїзд ТЗ за межі митної території України здійснюється в супроводі посадових осіб митниці, підрозділу прикордонної служби та ініціатора повернення (у разі виявлення негативного результату контролю відповідного контролюючого органу) через ділянку оформлення транспортних засобів на виїзд з України.

Посадовою особою ВМО (робоче місце – „оглядовий майданчик”) робляться відповідні відмітки про повернення ТЗ з товаром:

          у КТ;

          журналі реєстрації повернутих ТЗ та товарів;

          ПІК „Диспетчер ЗМК”.

5.9.35. Після отримання КТ з відбитком ОНП транспортний засіб направляється до виїзду з пункту пропуску.

Водій при виїзді з пункту пропуску подає посадовій особі прикордонної служби КТ.

5.9.36. У разі виникнення обставин, що перешкоджають виїзду ТЗ із пункту пропуску він повертається у зону митного контролю та передається начальнику ВМО для прийняття рішення щодо подальшого митного контролю й оформленню або прийняття іншого рішення відповідно до законодавства з питань митної справи.”

5.10.3. У місці зупинки ТЗ посадова особа ВМО (робоче місце – „фільтр пункту пропуску”) приймає від водія:

паспортні документи та інші документи, визначені законодавством України та міжнародними договорами України, що дають право на перетин державного кордону, та/або паспорта громадянина (посвідчення особи з відміткою про місце проживання); посвідки чи іншого документа про постійне (тимчасове) проживання в Україні або за кордоном тощо (для проведення паспортного контролю);

свідоцтво про реєстрацію ТЗ і посвідчення водія;

документи на право власності та користування ТЗ;;

ТСД та ТТД;

ВМД, або документ, що її замінює;

КТ.

5.10.4. Посадова особа ВМО (робоче місце – „фільтр пункту пропуску”):

а) вносить інформацію в ПІК „Диспетчер ЗМК” щодо:

напрямку переміщення;

номера КТ;

типу ТЗ;

країни реєстрації ТЗ

реєстраційного номеру транспортного засобу (заноситься автоматично за результатами сканування або коригування за наявності технічних засобів контролю);

найменування товару (у разі переміщення п’яти і більше найменувань товарів наводиться загальний опис товару та вказується кількість найменувань товару та у разі переміщення консолідованого вантажу робиться запис “консолідований вантаж”);

дата, час (проставляється автоматично ПІК „Диспетчер ЗМК”);

б) на ТСД та ТТД проставляється відбиток штампа „Під митним контролем”.

5.10.22. Огляд товарів та ТЗ (робоче місце – „оглядовий майданчик”) здійснюється після отримання від водія (експедитора, декларанта) пакету документів та КТ посадовою особою ВМО із залученням, посадової особи прикордонної служби (у разі подання заяви за формою визначеною Адміністрацією Держприкордонслужби України та Держмитслужби України про необхідність проведення спільного огляду ТЗ та товарів) та/або, у разі необхідності, представників контрольних служб та інших структурних підрозділів митниці, із врахуванням відмітки на КТ про необхідність його здійснення та його виду.

5.10.41. Після отримання КТ з відбитком ОНП транспортний засіб направляється до виїзду з пункту пропуску.

Водій при виїзді з пункту пропуску подає посадовій особі прикордонної служби  КТ.

5.10.42. У разі виникнення обставин, що перешкоджають виїзду ТЗ із пункту пропуску він повертається у зону митного контролю та передається начальнику ВМО для прийняття рішення щодо подальшого митного контролю й оформленню або прийняття іншого рішення відповідно до законодавства з питань митної справи.”

         3. У розділ ІІІ. Послідовність, зміст процедур митного контролю та пропуску через митний кордон України залізничних транспортних засобів перевізників, громадян і товарів, що переміщуються ними, у пункті пропуску для залізничного сполучення “Павлове – Матьовце” внести наступні зміни:

         3.1. Пункт 1 доповнити підпунктом 1.7. такого змісту:

 “1.7. Контроль транспортного засобу і товарів уважається закінченим, якщо в товаросупровідних (товаротранспортних) документах на транспортний засіб і товари проставлено відповідні відмітки митних органів та інших контролюючих органів стосовно підконтрольних вантажів або якщо у передбачених законодавством випадках  надано посадовими особами органу охорони державного кордону і митного органу усний дозвіл на пропуск через державний кордон”.

         4. У розділ ІV. Послідовність, зміст процедур митного контролю та митного оформлення повітряних суден перевізників і товарів, що переміщуються цими суднами, пасажирів, їх ручної поклажі та багажу, які перетинають митний кордон України в авіаційному пункті пропуску “Ужгород – аеропорт” внести наступні зміни:

         4.1. Пункт 1 доповнити підпунктом 1.8. такого змісту:

“1.8. Контроль транспортного засобу і товарів уважається закінченим, якщо в товаросупровідних (товаротранспортних) документах на транспортний засіб і товари проставлено відповідні відмітки митних органів та інших контролюючих органів стосовно підконтрольних вантажів або якщо у передбачених законодавством випадках (зокрема проходження через "зелені коридори", зони спрощеного контролю) надано посадовими особами органу охорони державного кордону і митного органу усний дозвіл на пропуск через державний кордон”.

         5. У розділ V.  Послідовність, зміст процедур митного контролю та пропуску через митний кордон України товарів та предметів у міжнародному пішохідному пункті пропуску “Малі Селменці – Вельке Слеменце” внести наступні зміни:

         5.1. Пункт 1. доповнити підпунктом 1.7. такого змісту:

“1.7. Контроль  товарів уважається закінченим, якщо в товаросупровідних документах на  товари проставлено відповідні відмітки митних органів та інших контролюючих органів стосовно підконтрольних вантажів або якщо у передбачених законодавством випадках (зокрема проходження через "зелені коридори", зони спрощеного контролю) надано посадовими особами органу охорони державного кордону і митного органу усний дозвіл на пропуск через державний кордон.”

         6.  У розділ VІ. “Заключні положення” внести наступні зміни:

         6.1. Підпункти 1.1.4. та 1.3.  виключити.

         6.2. У пункті 6. виключити слово “оглядових”.

         6.3. У абзаці 19 пункту 6. слова і знаки “, що мають свою серію і порядковий номер і використовуються для внутрішнього контролю в межах пункту пропуску за переміщенням транспортних засобів, які перевозять зовнішньоекономічні вантажі” замінити на слова “обох типів”

 

 

В.о. начальника ВОМК                                                    О.В. Сергієнко

 


 

АНАЛІЗ РЕГУЛЯТОРНОГО ВПЛИВУ

проекту наказу “Про внесення змін до Технології митного контролю та митного оформлення товарів та транспортних засобів у пунктах пропуску, що функціонують в зоні діяльності Ужгородської митниці”, розробленого Ужгородською митницею.

 

 

Зазначений Аналіз виконаний у відповідності до вимог Закону України “Про засади державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності” та постанови Кабінету Міністрів України від 11.03.04 № 308 “Про затвердження методики проведення аналізу впливу та відстеження результативності регуляторного акту”.

 

1. Визначення проблеми, яку буде розв’язано шляхом державного регулювання

Митний кодекс України покладає на митні органи безпосереднє здійснення в установленому порядку процедур митного контролю за переміщенням товарів і транспортних засобів, митного оформлення цих товарів і транспортних засобів, а також справляння передбачених законом податків і зборів.

Митний контроль та митне оформлення є ключовими функціями митної служби України. При цьому, здійснення митного контролю та митного оформлення товарів і транспортних засобів, які переміщуються через митний кордон України, є одним із основних завдань митної справи, покладеним на митні органи України.

Митний кодекс України визначає поняття “митний контроль” як сукупність заходів, що здійснюються митними органами в межах своєї компетенції з метою забезпечення додержання норм Митного кодексу України, законів та інших нормативно-правових актів з питань митної справи, міжнародних договорів України, укладених в установленому законом порядку.

Митному контролю підлягають усі товари і транспортні засоби, що переміщуються через митний кордон України, незалежно від того, застосовуються до них заходи тарифного та нетарифного регулювання чи ні.

Права митних органів щодо здійснення митного контролю закріплені статтею 53 Митного кодексу України.

Здійснення митного контролю передбачає проведення митних процедур, тобто операцій, пов’язаних зі здійсненням митного контролю за переміщенням товарів і транспортних засобів через митний кордон України. 

Митним кодексом України передбачено цілодобове здійснення митного контролю у пунктах пропуску через державний кордон України. При цьому під пунктом пропуску розуміється спеціально виділена територія на залізничних і автомобільних станціях, у  аеропортах з комплексом будівель, споруд і технічних засобів, де здійснюється прикордонний, митний та інші види контролю і пропуск через державний кордон осіб, транспортних засобів і товарів.

Встановлені Митним кодексом України митні процедури описані загалом, тому вони потребують чіткої регламентації.

Згідно із постановою Кабінету Міністрів України від 03.08.00 № 1203 у технологічній схемі пропуску через державний кордон осіб, транспортних засобів та вантажів визначаються:

загальні положення;

місця або приміщення для проведення контролю осіб, транспортних засобів, вантажів та іншого майна, межі території пункту пропуску, зона прикордонного і митного контролю (режимна зона), місця стоянок транспортних засобів (у тому числі затриманих); 

види, послідовність, зміст контрольних операцій та порядок пропуску через державний кордон осіб, транспортних засобів, вантажів та іншого майна; спеціальних, небезпечних вантажів та спеціальних транспортних засобів; дипломатичних агентів і консульських посадових осіб, транспортних засобів, що належать дипломатичним представництвам; офіційних делегацій та пасажирів літерних рейсів; військових команд та вантажів; аварійно-рятувальних та аварійно-відновних формувань та інші;

час, що відводиться для виконання контрольних операцій контрольними підрозділами залежно від категорії транспортного засобу (вантажу):

порядок встановлення та підтримання режиму, взаємодії контрольних підрозділів, порядок допуску в пункт пропуску та в його режимну зону осіб, транспортних засобів, порядок їх пересування.

Митний контроль за міжнародними перевезеннями товарів здійснюється митними органами у взаємодії з іншими відповідальними контрольними службами .

Крім того, товари, що переміщуються через митний кордон України, крім митного контролю можуть підлягати санітарно-епідеміологічному, ветеринарному, фітосанітарному, радіологічному, екологічному контролю та контролю за переміщенням культурних цінностей. Взаємодія митних органів з органами державної влади, що здійснюють зазначені види контролю, здійснюється за технологічними схемами з визначенням часу та послідовності виконання кожною службою своїх безпосередніх обов’язків, у порядку, встановленому законодавством України, та також потребує чіткого визначення їх повноважень, прав та обов’язків тощо. Важливість нормативного врегулювання порядку здійснення митного контролю та митного оформлення товарів і транспортних засобів, які переміщуються через митний кордон України, взаємодії посадових осіб митних органів із різними суб‘єктами при перетині митного кордону України та оформленні відповідних документів, які дають право на переміщення товарів та транспортних засобів через митний кордон України, полягає в тому, що дана процедура повинна бути чітко визначена з метою забезпечення ефективної взаємодії вказаних вище суб’єктів правовідносин, яка б не виходила за межі встановлених законодавством вимог, а саме Митного Кодексу України, постанов Кабінету Міністрів України від 13.04.05 № 269 (із змінами та доповненнями), від 24.10.02 № 1569, наказу Державної митної служби України, Адміністрації Державної прикордонної служби України, Міністерства транспорту та зв’язку України, Міністерства охорони здоров’я України, Міністерства аграрної політики України, Міністерства охорони навколишнього природного середовища України, Міністерства культури і туризму України, Державної служби України з нагляду за забезпеченням безпеки авіації 28.11.05 № 1167/886/824/643/655/424/858/900 (зареєстрований в Міністерстві юстиції України 26.12.05 за № 1557/11837), з визначенням часу та послідовності виконання кожною посадовою особою митного органу своїх обов’язків безпосередньо при здійсненні митного контролю та митного оформлення  товарів та транспортних засобів при їх переміщенні у пунктах пропуску, що функціонують у зоні діяльності Ужгородської митниці.

 З 19.09.2008 набере чинності спільний наказ Адміністрації Державної прикордонної служби України, Державної митної служби України від 11.06.08 № 505/642 “Про затвердження Технології прикордонного та митного контролю у пунктах пропуску через державний кордон для автомобільного сполучення”, зареєстрований в Міністерстві юстиції України 14.08.08 за № 753/15444. Зазначений наказ розроблено відповідно до положень постанови Кабінету Міністрів України від 24.12.2003 № 1989 "Питання пропуску через державний кордон автомобільних, водних, залізничних та повітряних транспортних засобів перевізників і товарів, що переміщуються ними" та з метою удосконалення рівня взаємодії органів охорони державного кордону та митних органів, забезпечення скорочення часу прикордонного та митного контролю осіб, їх особистих речей, транспортних засобів та товарів.

Технологія, затверджена зазначеним наказом, застосовується у пунктах пропуску через державний кордон для автомобільного сполучення і спрямована на удосконалення рівня взаємодії органів охорони державного кордону та митних органів, забезпечення скорочення часу прикордонного та митного контролю осіб, їх особистих речей, транспортних засобів та товарів та визначає особливості здійснення органами охорони державного кордону та митними органами окремих процедур контролю та їх складових елементів (перевірка документів, огляд транспортних засобів, митний контроль, митне оформлення) у рамках реалізації визначених законодавством компетенції та повноважень. Також вищезгаданим наказом скасовано спільні накази Адміністрації Державної прикордонної служби України, Державної митної служби України від 24.11.2003 № 297/793 “Про затвердження Технології прикордонного та митного контролю у пунктах пропуску через державний кордон”, зареєстрований у Міністерстві юстиції України 09.12.2003 за N 1133/8454 (із змінами, унесеними наказом Адміністрації Державної прикордонної служби України та Державної митної служби України від 27.04.2007 № 291/369 "Про внесення змін до Технологій прикордонного та митного контролю у пунктах пропуску через державний кордон", зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 26.06.2007 за N 734/14001), та від 28.02.2004 № 202/163 "Про затвердження Порядку спільного огляду автомобільних транспортних засобів, які використовуються для перевезення зовнішньоекономічних вантажів", зареєстрований у Міністерстві юстиції України 24.03.2004 за № 360/8959.

Отже,  з 19.09.08 у  автомобільних пунктах пропуску запроваджується новий порядок здійснення органами охорони державного кордону та митними органами окремих процедур контролю та їх складових елементів у рамках реалізації визначених законодавством компетенції та повноважень.

            Відповідно до пункту 16 Положення про державну реєстрацію нормативно-правових актів міністерств, інших органів виконавчої влади, органів господарського управління та контролю, що зачіпають права, свободи й законні інтереси громадян або мають міжвідомчий характер, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 28.12.92 № 731, у разі внесення змін, або визнання таким, що втратив чинність, акта законодавства, відповідно до якого прийнято нормативно-правовий акт, орган, що видав цей нормативно-правовий акт, зобов'язаний у місячний строк внести до нього відповідні зміни або визнати його таким, що втратив чинність.

          З огляду на вищевикладене, з урахуванням норм спільного наказу Адміністрації Державної прикордонної служби України, Державної митної служби України від 11.06.08 № 505/642 “Про затвердження Технології прикордонного та митного контролю у пунктах пропуску через державний кордон для автомобільного сполучення”, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 14.08.08 за № 753/15444, підготовлено проект наказу Ужгородської митниці “Про внесення змін то Технології митного контролю та митного оформлення товарів та транспортних засобів у пунктах пропуску, що функціонують в зоні діяльності Ужгородської митниці”.

Вищезазначеним наказом буде здійснено приведення нормативно-правового акту Ужгородської митниці у відповідність до вимог чинного законодавства, зокрема, до вимог спільного наказу Адміністрації Державної прикордонної служби України, Державної митної служби України від 11.06.08 № 505/642 “Про затвердження Технології прикордонного та митного контролю у пунктах пропуску через державний кордон для автомобільного сполучення”, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 14.08.08 за № 753/15444, та буде забезпечено створення нормативно – правового забезпечення діяльності посадових осіб митного органу під час здійснення митного контролю та митного оформлення товарів та транспортних засобів, що переміщуються у пунктах пропуску, які функціонують в зоні діяльності Ужгородської митниці.

 

 

2. Ціль державного регулювання

 

Робота по виконанню митного контролю та митного оформлення потребує відповідної організації роботи. Операції, які здійснюються в процесі митного контролю та митного оформлення, підлягають упорядкуванню та відображенню в законодавчих та  нормативно-правових актах, які передбачають організацію митного контролю та митного оформлення у вигляді технологічних схем, порядків, положень та правил, які визначають правову основу та послідовність дій посадових осіб митних органів.

Даний регуляторний акт розроблений у відповідності до норм спільного наказу Адміністрації Державної прикордонної служби України, Державної митної служби України від 11.06.08 № 505/642 “Про затвердження Технології прикордонного та митного контролю у пунктах пропуску через державний кордон для автомобільного сполучення”, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 14.08.08 за № 753/15444. За допомогою даного регуляторного акту повинно здійснюватися нормативно – правове забезпечення діяльності посадових осіб митного органу під час здійснення митного контролю та митного оформлення автомобільних, залізничних, повітряних транспортних засобів перевізників, пасажирів і товарів, що переміщуються ними через митний кордон України у пунктах пропуску, що функціонують в зоні діяльності Ужгородської митниці, визначення послідовності дій посадових осіб митного органу під час здійснення окремих процедур контролю та їх складових елементів (перевірка документів, огляд транспортних засобів, митний контроль, митне оформлення) у рамках реалізації визначених законодавством компетенції та повноважень, врегулювання порядку взаємодії посадових осіб митного органу з іншими державними контрольними органами, що здійснюють передбачені законодавством види контролю, та із суб’єктами, які перетинають митний кордон України, удосконалення рівня взаємодії органів охорони державного кордону та митних органів, забезпечення скорочення часу прикордонного та митного контролю осіб, їх особистих речей, транспортних засобів та товарів, та буде приведено у відповідність до законодавства України Технологію митного контролю та митного оформлення товарів та транспортних засобів у пунктах пропуску, що функціонують в зоні діяльності Ужгородської митниці, затверджену наказом Ужгородської митниці від 29.05.07 № 244, зареєстрованим в Головному управлінні юстиції у Закарпатській області 30.07.07 за № 048/908 (із змінами).

Удосконалити окремі процедури контролю та їх складові елементи (перевірка документів, огляд транспортних засобів, митний контроль, митне оформлення) у рамках реалізації визначених законодавством компетенції та повноважень, дотримання часових нормативів виконання контрольних операцій у міжнародних автомобільних пунктах пропуску, що функціонують в зоні діяльності Ужгородської митниці.

Уникнути нарікань та скарг із боку фізичних осіб, перевізників та суб’єктів зовнішньоекономічної діяльності на безпідставні зволікання та затримки у процесі оформлення товарів з боку посадових осіб контролюючих служб.

 

3. Альтернативні способи досягнення встановлених цілей

Способом досягнення зазначених цілей, є, на нашу думку:

обраний - розробка даного регуляторного акту (внесення змін до діючого нормативно-правового акту);

альтернативний – - залишення наказу Ужгородської митниці від 29.05.07 № 283 “Про затвердження Технології митного контролю та митного оформлення товарів та транспортних засобів у пунктах пропуску, що функціонують в зоні діяльності Ужгородської митниці”, зареєстрованого в Головному управлінні юстиції у Закарпатській області 30.07.07 за № 048/908 (із змінами), без змін. Однак в такому випадку нормативно-правовий акт Ужгородської митниці буде суперечити вимогам чинного законодавства, зокрема, вимогам спільного наказу Адміністрації Державної прикордонної служби України, Державної митної служби України від 11.06.08 № 505/642 “Про затвердження Технології прикордонного та митного контролю у пунктах пропуску через державний кордон для автомобільного сполучення”, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 14.08.08 за № 753/15444. А у відповідності до пункту 16 Положення про державну реєстрацію нормативно-правових актів міністерств, інших органів виконавчої влади, органів господарського управління та контролю, що зачіпають права, свободи й законні інтереси громадян або мають міжвідомчий характер, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 28.12.92 № 731, у разі внесення змін, або визнання таким, що втратив чинність, акта законодавства, відповідно до якого прийнято нормативно-правовий акт, орган, що видав цей нормативно-правовий акт, зобов'язаний у місячний строк внести до нього відповідні зміни або визнати його таким, що втратив чинність.

 

 

 

Можливі способи досягнення цілей

Оцінка способу

Причини відмови від альтернативних способів/аргументи щодо переваги обраного способу

Збереження чинного регулювання.

Спосіб оцінюється як такий, що носить загальний порядок. При цьому, він потребує деталізації при визначенні особливостей здійснення органами охорони державного кордону та митними органами окремих процедур контролю та їх складових елементів (перевірка документів, огляд транспортних засобів, митний контроль, митне оформлення) у рамках реалізації визначених законодавством компетенції та повноважень у пунктах пропуску, що функціонують в зоні діяльності Ужгородської митниці

Забезпечує реалізацію принципів державної регуляторної політики  на загальних засадах, забезпечує дотримання положень постанови Кабінету Міністрів України від 28.12.92 № 731.

 

Обраний спосіб

Відповідає вимогам чинного законодавства.

Забезпечує досягнення мети державного регулювання.

Забезпечує реалізацію принципів державної регуляторної політики.

 

4. Механізм, який пропонується застосувати для розв’язання проблеми, і відповідні заходи

Принципи та способи досягнення цілей регулювання:

·        регулювання побудоване відповідно до принципів регуляторної політики;

·        посилення контролю за товарами та транспортними засобами, що переміщуються через пункти пропуску, що функціонують в зоні діяльності Ужгородської митниці;

·        встановлення єдиного підходу до організації здійснення митного контролю у пунктах пропуску через державний кордон, що функціонують в зоні діяльності Ужгородської митниці.

Додаткових витрат з боку бюджетів усіх рівнів та громадян для впровадження зазначеного нормативно-правового акту не передбачається.

Представлений проект регуляторного акту доповнює та вносить зміни до діючого нормативного акту в частині організації забезпечення діяльності посадових осіб митного органу під час здійснення митного контролю та митного оформлення автомобільних, залізничних, повітряних транспортних засобів перевізників, пасажирів і товарів, що переміщуються ними через митний кордон України у пунктах пропуску, що функціонують в зоні діяльності Ужгородської митниці, визначення послідовності дій посадових осіб митного органу під час здійснення окремих процедур контролю та їх складових елементів (перевірка документів, огляд транспортних засобів, митний контроль, митне оформлення) у рамках реалізації визначених законодавством компетенції та повноважень, врегулювання порядку взаємодії посадових осіб митного органу з іншими державни